مفاصل برخی جوانان مانند افراد ۷۰ ساله است/ بیش از ۱۵ دقیقه یکجا ننشینید

طاهر آذری دوشنبه 1 تیر‌ماه سال 1394 @ 00:27 چاپ
نسخه چاپیارسال به دوستان
رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران در گفت‌وگو با فارس:
مفاصل برخی جوانان مانند افراد ۷۰ ساله است/ بیش از ۱۵ دقیقه یکجا ننشینید

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران گفت: فقر حرکتی، بدحرکتی و ماندن در یک وضعیت به مدت طولانی دستاورد زندگی در جوامع صنعتی است. متاسفانه برخی جوانان در سنین ۲۵ تا ۳۰ سالگی هستند اما ستون فقرات و مفاصل آنها مانند فردی ۷۰ ساله است.  

خبرگزاری فارس: مفاصل برخی جوانان مانند افراد ۷۰ ساله است/ بیش از ۱۵ دقیقه یکجا ننشینید

اسماعیل ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، فقر حرکتی، بدحرکتی و ماندن در یک وضعیت به مدت طولانی را دستاورد زندگی در جوامع صنعتی عنوان کرد و اظهار داشت: برخی افراد به مدت طولانی در یک وضعیت می‌نشینند و به جلو خم می‌شوند که در این حالت نه تنها دیسک‌های ستون فقرات را درگیر می‌کنند بلکه در نهایت موجب بی‌کفایتی عضلات می‌شوند.

وی با بیان اینکه فیزیوتراپی مهندسی علم حرکت است، گفت: فیزیوتراپیست‌ها می‌خواهند حرکت را به حالت خود برگردانند و از فقر حرکتی افراد جلوگیری کنند همچنین فیزیوتراپی می‌تواند درباره ابتلا به اختلالات حرکتی در آینده خبر دهد. متاسفانه برخی جوانان در سنین 25 تا 30 سالگی هستند اما ستون فقرات و مفاصل آنها مانند فردی 70 ساله است.

رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: سن زیستی برخی افراد با سن تقویمی آنها متفاوت است مثلاً فردی 27 ساله که دچار دیسک ستون فقرات شده است و مفاصلش مشکل دارد از نظر سن زیستی 50 ساله است.

ابراهیمی گفت: آمار مراجعان به کلینیک‌های ارتوپدی نشان می‌دهد که مبتلایان به آرتروز مفاصل و ستون فقرات تمایل به تغییر مفصل ندارند از طرفی آرتروز محدودیت حرکتی ایجاد کرده و راه رفتن را مشکل و دردناک می‌کند که در این مواقع مراجعه به درمانگاه‌های فیزیوتراپی می‌تواند مفاصل را وارد حرکات هارمونی کند. همچنین فیزیوتراپی می‌تواند عضلات اطراف مفصل را قوی و بیمار را به زندگی عادی برگرداند.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران با توصیه به افراد به ویژه کارمندان که به مدت طولانی در یک وضعیت می‌نشینند، اظهار داشت: توصیه می‌شود افراد بیش از 15 دقیقه در یک وضعیت قرار نگیرند و اگر ناچار به نشستن بیش از این مدت هستند کمی خود را جابه‌جا کنند.

وی افزود: چه اشکالی دارد در آموزش و پرورش دانش‌آموزان را هر 15 یا 20 دقیقه برپا دهیم تا فشار روی سیاتیک و گردن نیاید و دیسک‌ها آب خود را از دست ندهند.

رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: تغییر وضعیت، فشار را از روی اعصاب، عضلات و مفاصل برمی‌دارد و فرد احساس خستگی نمی‌کند این موضوع می‌تواند کیفیت و کمیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران خاطر نشان کرد: برخی زنان خانه‌دار می‌خواهند همه امور نظافت را ظرف یک ساعت انجام دهند مثلا دسته جاروبرقی را کوتاه می‌کنند و در نظافت وسواس به خرج می‌دهند این رفتار می‌تواند موجب اشکال حرکتی عضلات و مفاصل شود. بهتر است نظافت منزل در مدت زمان بیشتر و با فاصله مناسب انجام شود تا فرصت استراحت به عضلات و مفاصل نیز وجود داشته باشد.


دیدگاه های این نوشته : 1
دوشنبه 1 تیر‌ماه سال 1394 , ساعت : 07:09
انسان آگاه می داند که زندگی پیوسته در حال تغییر است؛ زندگی یعنی تغییر. تنها یک چیز همیشگی است و آن خود تغییر است.((اشو))
98561
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد